!! POZOR !! SLEVY AŽ 40% NA VYBRANÉ ZBOŽÍ DO VYPRODÁNÍ ZÁSOB !! POZOR !!

Jak na puzzle a jeho historie

puzzle-samostatny-dilek Puzzle jigsaw puzzle

Historie

To je pojem který je tu již od roku 1766. Světlo světa spatřilo první puzzle v anglii, kde ho do dřevěného prkénka vyřezal John Spilsbury (1739–1769). Původně se snažil pro své žáky vytvořit mapu světa složenou z dílků zemí, které musel pečlivě vyřezávat tak aby do sebe co nejlépe zapadala. V tu chvíli si uvědomil co vlastně vytvořil  - Skládačku.

Cesta ke komerční výrobě puzzle je ale trnitá. Až začátkem 19. století kdy je vyroben první stroj k výrobě dílků a dřevo bylo nahrazeno lepenkou, se dostává puzzle do podvědomí a začíná být populární a skvělá zábava.

 

Současnost

V dnešní době je puzzle již velice oblíbenou kratochvílí všech generací. Skládání puzzle rozvíjí logické myšlení a dá se označit za tvůrčí činnost. V nabídce nalezneme velikosti puzzle od několika dílků ( dřevěné puzzle pro děti) až po několika tisícové. Mezi největší výrobce puzzle dílků patří firma Ravensburger ( největší puzzle na světě je pojmenováno „Disney Moments" a tvoří jej 40 320 dílků ) dále  Clementoni, Castorland a desítky dalších.

Puzzle můžeme rozdělit do několika skupin:

 

28909-3_28909-1-trefl-puzzle-londyn-1000-dilku 23154-1_cubicfun-svitici-3d-puzzle-chram-vasila-blazeneho-224-dilku  27990-1_bino-puzzle-vesela-zviratka

 

Jak začít skládat?

Nejdůležitější je vybrat si puzzle které chceme skládat a jeho velikost. Pro někoho může být 500 dílků moc a pro někoho např. 8000 málo.

Začněte nejdříve s volbou vodného prostoru pro skládání. Přesun z místa na místo v částečně složeném stavu není ideální a musíte počítat také s tím, že nějaký ten den, týden, či měsíc bude prostor zaplněn dílky puzzle.

Pokud skládáte prvních pár puzzle, bohatě vystačí nějaký stůl, u kterého nevadí, že jej není možné po dobu skládání využívat. Případně můžete koupit podložky na puzzle a skládat třeba na zemi.

29192-4_jumbo-podlozka-rolovaci-150x100cm--do-3000-dilku

Dále bychom doporučili zakoupit třídič dílků puzzle. Práce s puzzle bude jednodušší anebude potřeba tolik dílky přehrabovat. Zároveň jsou třídící misky barevně označené a při úklidu budete mít vše pohromadě a nikde nic nesratíte.

29195-1_art-puzzle-tridic-na-puzzle

Jak třídit?

Doporučujeme si prohlídnout motiv a snažit se roztřídit například nebe zvlášť, postavu do další misky, zelenou louku do další atd. Při třídění velkého puzzle nemusíte roztřídit vše, stačí vždy určitá část. Ale vždy se vám skládání zrychlí.

Skládáme

Tak přípravu už bychom měli a teď hurá do toho.

Začněte nejdříve okraji. Proč? Protože složit okraj je to nejednodušší. Jedná se totiž o omezený počet variant do sebe zapadajích dílků. Když skládáte okraj, držte se prostě barev a motivu z kostek, vzhledem k malému počtu budou zapadat do sebe a půjde to rychle od ruky. Snažte se postavit kompletně celý rám. Tím alespoň získáte představu o velikosti skládaného puzzle.

Tak okraje už máme co dál?

Pokuste se složit méně náročné motivy. Většinou jsou v jiném odstínu než celý motiv a navazují na rám. kousky motivů si můžete poskládat na místo taj by měli být v hotovém puzzle.

Dále skládáme složitější tvary a postupně je přidáváme do obrazu. Nakonec všechny díly pospojume abychom vytvořili obraz dle předlohy.

Vše výše uvedené může trvat hodiny, dny i měsíce v závislosti na velikosti puzzle a našich schopností. Důležité je se při skládání puzzle bavit a nebrat to jako trest. Ve chvílích kdy už nemůžete nalézt potřebný dílek je vhodné si odpočinout a na chvíli se zaměstnat jinou činnosí.

Co s naším výtvorem?

Jelikož je puzzle tvořeno dílky není vhodné s ním moc manipulovat, aby nedošlo k jeho rozpadnutí. V nabídce proto naleznete HDF podlepové desky nebo BFHM rámy opatřené plexi sklem, plastové a hliníkové rámy, které jsou už opatřeny háčky pro snadné zavěšení jako obraz. K připevnění na HDF desky nabízíme lepidla vhodná pro puzzle.

 

21600-6_bfhm-ram-na-puzzle-euroclip-50x40-cm--plexisklo 21327-4_bfhm-plastovy-ram-na-puzzle-21x29-7-cm-bily 21681-3_hdf-deska-na-puzzle-66x47-cm

29417-1_clementoni-lepidlo-glue-puzzle-conserver-200ml--1-5m

 

V našem eshopu nejdete velké množství puzzle od renomovaných výrobců a kompletního příslušenství pro snadné skládání, třídění a vystavení vašich výtvorů.